Żydowska mądrość w biznesie

środa, Sierpień 15th, 2012 @ 20:57

Korzystając ze wspaniałego urlopu trochę, między jednym piwkiem a drugim, poczytałem sobie.
Wziąłem do ręki książkę, która od jakiegoś czasu mnie intrygowała szczególnie ze względu na pewien cytat, który gdzieś kiedyś usłyszałem, a który teraz tutaj przytoczę:

W końcu Żydzi stanowią jedynie dwie setne procenta światowej populacji — tak, jedynie 0,02% — jednak na liście 400 najbogatszych ludzi na świecie magazynu „Forbes” stanowią ponad 10%, na liście prezesów 500 największych firm na świecie publikowanej przez magazyn „Fortune” — również ponad 10% i niemal 30% zdobywców nagrody Nobla. Żydzi są nadreprezentowani w wielu dziedzinach wiążących się z wysokimi dochodami, takimi jak medycyna, prawo i finanse. Jeśli chodzi o sukces finansowy, Żydzi wydają się rzeczywiście mieć jakąś tajemniczą przewagę.

Żydowska mądrość w biznesie

Klikając na obrazek, można przejść na stronę z opisem książki w formie elektronicznej

Słyszałem różne spiskowe teorie dziejów na temat tego jak Żydzi są zorganizowani, promują siebie na wzajem i stąd wynika ich sukces. Nie chcę się do tych teorii i ich słuszności odnosić. Warto jednak spojrzeć na temat bez uprzedzeń i poczytać co oni na ten temat sądzą (autorzy jak najbardziej należą do tego zboru).

Książka traktuje o tym w jakie sposób czerpać mądrość biznesową z Tory. Według autorów to własnie ta mądrość i stosowanie się do niej stanowi o sukcesie w biznesie. Bo nawet jeśli Żyd nie jest zbyt pobożny, to jednak przesiąknięty jest swoją kulturą, w którą wpisana jest Tora od wieków i chcąc nie chcąc stosuje się do zasad w niej zapisanych.

Książka ma bardzo ciekawą strukturę. Bierze na tapet konkretny problem biznesowy do rozwiązania, odnajduje analogiczną sytuacje w Piśmie i analizuje postawy postaci tam opisywanych. Okazuje się, że takich analogii jest cała masa i zdecydowanie każdy może znaleźć coś dla siebie.

Po analizie postaw postaci z Tory, autorzy przedstawiają analogiczne sytuacje ze współczesnego świata biznesu i analizują podjęte decyzje historyczne ich późniejsze skutki.

I tak możemy przeczytać w książce o współczesnych właścicielach lub założycielach różnych biznesów, które są nam znane z codziennych stron gazet, porównać ich postawy w konkretnych sytuacjach i przeanalizować podjęte przez nich decyzje.

Słyszałem już kiedyś opinię, że Tora poza swoimi innymi zaletami, jest również podręcznikiem biznesu. Jeśli się zgadzasz lub nie, albo nie masz pojęcia gdzie tam jest cokolwiek napisane o biznesie, koniecznie sięgnij po książkę “Żydowska mądrość w biznesie”, będziesz zaskoczony/zaskoczona ile tam jest praktycznej wiedzy i dobrych rad.

PS.
Książka jest również dostępna w wersji papierowej pod adresem https://onepress.pl/view/5614U/zymabi_ebook.htm

Przydatne? Podziel się!

Posted in Biznes, Książki, Pieniądze | Brak komentarzy »

Wpisz komentarz