Tekstowe narzędzia UML

sobota, Maj 14th, 2011 @ 22:32


Ponieważ narzędzie opisywane przeze mnie poprzednim razem yUML, choć fajnie wygląda, okazało się być niewystarczające dla bardziej skomplikowanych diagramów, a twórca tego narzędzia olał moją prośbę o pomoc, postanowiłem szukać dalej.
W końcu opisanie diagramu jest na prawdę fajnie, a ręce, szczególnie programistów, nie zwyczajne do klikania myszką.

Oto co znalazłem:

1. UML Graph
Można za jego pomocą narysować diagram klas i sekwencji. To narzędzie nawet trochę przegina w stronę programowania. Tekst definiujący diagram klas na pierwszy rzut oka wygląda jak kod w javie. Drugim przegięciem jest to, że autorom najwyraźniej składnia pseudo-javowa nie leżała w przypadku diagramu sekwencji, więc zastosowali zupełnie inne podejście. Takie trochę rozdwojenie jaźni.
Narzędzie jest w javie więc jest “niezależne-javowo” od platformy systemowej.

Strona domowa jest pod adresem http://www.umlgraph.org/.

2. TextUML Toolkit
Motto tego narzędzia brzmi “Model as fast as you can type”. Ciekawe motto ;).
Narzędzie jest środowiskiem tekstowej budowy modeli, a do ich wyświetlania używa EclipseGraphviz, które samo w sobie jest ciekawym narzędziem.
Mamy tutaj pełne wsparcie środowiska jak podświetlanie składni i inne bajery.

Strona domowa jest pod adresem http://sourceforge.net/apps/mediawiki/textuml/index.php?title=TextUML_Toolkit.

3. Meta UML
O, to wygląda ładnie. Nie dość, że można w tym narysować całkiem sporo (Diagramy klas, aktywności, przypadków użycia, maszyn stanów i pakietów). Można tu rysować niezłe bajery, łącznie z zaawansowanymi elementami diagramów, jak i kolorkami poszczególnych elementów.

Strona domowa jest pod adresem http://metauml.sourceforge.net/, a najnowsza instrukcja dla użytkownika, jaką znalazłem to http://sunet.dl.sourceforge.net/project/metauml/metauml_manual/0.2.5/metauml_manual_0.2.5.pdf.

4. Plant UML
To jest dopiero ciekawostka. Nie dość, że można to zintegrować z eclipsem, to jeszcze z WORDem ;). Piszesz sobie w wordzie tekst, po czym klikasz przycisk i się tekst zamienia na diagram UML, przecież to jest piękne ;).
Narzędzie umożliwia zrobienie diagramów klas, przypadków użycia, sekwencji, aktywności, komponentów, maszyn stanów, i obiektów. Jednym słowem ful wypas w wordzie.

Strona domowa: http://plantuml.sourceforge.net/

5. Stary dobry LaTEX
Jak ktoś nie lubi WORDa, to z pewnością lubi LaTEXa ;)
I to jest właśnie narzędzie dla niego. Szkoda, że można liczyć jedynie na diagramy sekwencji (więcej nie znalazłem), sam bym chętnie z tego skorzystał szczególnie, że diagram sekwencji wygląda całkiem sensownie.

Strona: http://www.texample.net/tikz/examples/pgf-umlsd/.

Żadne z narzędzi, jakie znalazłem nie udostępnia serwisu, który po prostu generuje diagram, jak robi to yUML. Szkoda, że się wywala na diagramach z większa ilością elementów, ale może twórcy coś z tym zrobią. Wyglądają na zapracowanych, skoro nie odpowiadają na maile (w sumie ich trochę rozumiem :( ).
No nic, trzeba wierzyć, że narzędzie się będzie rozwijało, albo powstanie jakieś inne. Na razie wszystkie, które znalazłem wymagają niestety instalacji czegoś.

A tak apropos, szukam chętnych, do potestowania powyższych przykładów i opisania swoich doświadczeń w komentarzu pod spodem. Ja się na razie zatrzymałem na przeszukaniu sieci i poczytaniu dokumentacji.

Są ochotnicy?

Przydatne? Podziel się!

Tags: , , ,
Posted in Analiza systemowa, Informatyka, UML | 12 komentarzy »

12 Responses to “Tekstowe narzędzia UML”

 1. Kamil pisze:

  Świetna robota, ja wcześniej używałem ArgoUML, ale niestety narzędzie nie wspiera UML w wersji 2.0 :)

  • Grzegorz pisze:

   Chcę wykorzystać takie narzędzie w pewnym celu. Nie wiem, czy nie wezmę na tepet tego LaTEXa, wygląda zachęcająco i ciekaw jestem, co można w tym zrobić. Szukam również ochotników do głębszego rozpoznania reszty narzędzi.
   To co weźmiesz na siebie któreś? ;)

 2. Ziemowit pisze:

  Fajne narzędzie webowe do diagramów sekwencji http://www.websequencediagrams.com/ . Co prawda tylko jeden rodzaj diagramów w wersji bezpłatnej, ale odchodzi instalowanie jakichkolwiek pluginów czy innego dedykowanego oprogramowania. Webowe podejście wspiera pracę grupową.

 3. Marcin pisze:

  Ja mogę polecić BOUML (chociaż autor ostatnio zrezygnował z rozwijania narzędzia) oraz stary dobry jude (aktualnie astah)

 4. Marcin pisze:

  Do LaTEXa znalazlem jeszcze taka biblioteke: http://metauml.sourceforge.net/old/index.html , nie bawilem sie, ale wyglada na to ze pozwala tworzyc rozne diagramy, nie tylko sekwencyjne

 5. Piotrek pisze:

  Ja sobie zainstalowałem ArgoUML i dla pewnych prostych diagramów jest wystarczający, ale dla innych to koszmar i jedynie zdenerwować się można. Microsoft Visio jest fajny, tylko wiadomo płatny, ale jest wersja próbna i potem można zawsze zrobić reinstall :]

 6. Janusz pisze:

  Proponuję spojrzeć na dobre narzędzie graficzne.
  http://www.softwareideas.net/

  Professional Edition is freeware for non-commercial use only.

  Ale w odróżnieniu od np. Visual Paradigm Community Edition, jest to wersja pełna, a nie okrojona jak się tylko dało.

 7. Karol pisze:

  I feel you there, UML like a lot of standards in safwtore development was probably made by a group of j-holes out to ruin everyone’s day. There are a couple of good things about it though. One, is that since it’s a standard it gives everyone some shared common knowledge for discussing ideas so everyone familiar with the standard can grasp what you’re trying to convey with relative ease (even if the experience is like drinking day old coffee through your eyeballs). The other (and most important), is that the process of modeling an idea before writing code gets developers thinking about the problem early. It takes a lot less time to change a line or two in a diagram than it does to rewrite code. *Edit (#11, I’m really bad at this :D)

 8. Mieczysław pisze:

  Jeszcze jedno narzędzie – pakiet graphviz i jego język dot a także jego dodatkowe narzędzia graficzno-okienkowe. Wymieniłeś Graphviz Eclipse plug-in, który prawdopodobnie korzysta z “mocy” pakietu graphviz. Parę linków:
  http://fsteeg.com/2006/11/17/uml-class-diagrams-with-graphviz/
  http://www.ffnn.nl/pages/articles/media/uml-diagrams-using-graphviz-dot.php
  i strona domowa pakietu:
  graphviz.org
  oraz opis języka na tej stronie [jest też na angielskiej wikopedii] http://graphviz.org/content/dot-language

 9. Mieczysław pisze:

  Ta strona na wikipedii jest bardziej przystępna i z przykładami, ale pokazują one przede wszystkim wykorzystanie pakietu do rysowania zwykłych grafów, a nie grafów UML.
  http://en.wikipedia.org/wiki/DOT_(graph_description_language)

 10. Jacek pisze:

  Francuski TikZ-UML ma wszystko czego potrzeba. Link poniżej:
  http://www.ensta-paristech.fr/~kielbasi/tikzuml/index.php?lang=en

Wpisz komentarz