Zarąbiście “proste” narzędzie UML

sobota, Maj 7th, 2011 @ 00:56

W dyskusjach bliskich darmowemu kursowi uml, który można znaleźć tutaj,
często poruszanym tematem było narzędzie do modelowania, które byłoby proste i najlepiej darmowe.
Różne propozycje padały, ale na takie coś, jak znalazłem dzisiaj bym nie wpadł.
Znalazłem na prawdę “proste” narzędzie do rysowania na szybko diagramów UML. Narzędzie jest tekstowe (na stronie głównej nawet jest notka “I love UTF8!”) i trzeba się tylko nauczyć składni, ale diagramy rysuje na prawdę ładne ;)
Weźmy jako przykład kawałek diagramu ze wspomnianego kursu.

# Diagram z przykładu z http://darmowy-kurs-uml.scire.pl
[Klient]^[Firma]
[Klient]^[Osoba]
[Faktura]*->1[Klient]
[Faktura]1->*[PozycjaFaktury]
[PozycjaFaktury]*->1[Towar]

W wyniku dostaniemy bardzo ładny obrazek w formacie png, który wygląda następująco:

Prawda, że ładne? A jeszcze ten tryb odręcznego rysowania …

Wspomniane narzędzie to yUML, które można znaleźć na http://yuml.me/.
Można rysować diagramy klas, diagramy aktywności i diagramy przypadków użycia.

Tekst można wprowadzać w wersji podstawowej przez formularz na stronie, ale są też dodatkowe narzędzia, z których najbardziej spodobało mi się to na Androida.

Ciekaw jestem do czego mogłoby się wam takie narzędzie przydać i czy się wam podoba. Bardzo proszę, napiszcie w komentarzach.

Przydatne? Podziel się!

Tags: , , ,
Posted in Analiza systemowa, Informatyka, UML | 15 komentarzy »

15 Responses to “Zarąbiście “proste” narzędzie UML”

 1. Harpun pisze:

  Ładne diagramy. Narzędzie można wykorzystać do automatycznego generowania diagramów np. podczas rev-eng. kodu.

 2. Grzegorz pisze:

  Tak, tylko trzeba by stworzyć najpierw maszynkę generującą skrypty zgodne ze składnią yUML z danego języka programowania. To jaki język bierzemy najpierw na tapet?

  Jakieś inne zastosowania?

  Ja znalazłem jedno i nawet w pewnym sensie już wdrożyłem, można łatwo i przyjemnie przygotowywać przykłady i wrzucać na blog.

 3. Marcin pisze:

  Rzeczywiscie, proste i przydatne dla niedużych diagramów, jesli np szybko potrzebujemy komuś wyłożyć ideę a nie mamy pod ręką dostępnego żadnego narzędzia. Niestety przy dodawaniu atrybutów do klas diagramy zaczęły się dziwnie rozjeżdzać. Moje źródła testowe wrzuciłem tutaj http://piczkowskipl.wordpress.com/2011/05/09/proste-narzedzie-uml/, można sobie samemu sprawdzić.
  Wydaje mi sie ze przy rev. eng. kodu nie byloby to zbyt czytelne, ale chetnie zobacze cos takiego w akcji :)

  • Grzegorz pisze:

   Faktycznie nieco się rozjechało.
   Próbowałem zrobić taki rozbudowany na różne sposoby i zawsze się gdzieś rozjeżdżał. Albo narzędzie jest niedopracowane, albo robimy jakieś błędy składniowe.
   Powalczę jeszcze z tym i może nawet napiszę do twórców, bo narzędzie podoba mi się i szkoda byłoby je stracić.
   Jak komuś się uda rozwiązać problem, dajcie znać.

 4. Grzegorz pisze:

  Napisałem do twórcy narzędzia. Zobaczymy czy:
  1. Nie zleje mnie
  2. Czy powie, że coś robimy źle, czy może narzędzie jeszcze nie daje rady z większą ilością elementów.

  Czekamy

  Dodatkowy sposób wykorzystania (jeśli będzie działało): proste diagramy na prezentacje (fajnie wyglądają)

 5. Agiulus pisze:

  Tego typu narzędzia są dla zabawy, aby się nim posługiwać trzeba “tylko nauczyć się składni”. Czemu Grzegorzu nie napiszesz coś o profesjonalnych narzędziach by przede wszystkim młodzi ludzie wiedzieli, że UML to nie zabawa a ciężka praca analityczna.

 6. Grzegorz pisze:

  Bardzo dobry pomysł. Zaplanuję sobie przegląd narzędzi analitycznych i napiszę o nich.

  Aby lepiej zaspokoić ciekawość i potrzeby, proszę napiszcie tutaj, co jest dla Was najbardziej interesujące i czego chcielibyście się dowiedzieć o dostępnych na rynku, profesjonalnych narzędziach analitycznych.

 7. Agiulus pisze:

  Zacząłem temat więc proponuję:
  - Rational Software Modeler
  - Enterprise Architect
  - Visual Paradigm

  Cechy: możliwości, notacje, elementy zarządzania projektem, praca grupowa, integracja z popularnymi platformami programistycznymi (Eclipse, MS Visual Studio). Wsparcie tych aplikacji w obszarach:
  - modelowanie biznesowe
  - zarządzanie projektami
  - analiza i projektowanie
  - testowanie

  Kolejny kierunek badań to wsparcie dla metodyk zwinnych.

  pozdrawiam
  Agiulus

 8. Dar pisze:

  yUML nie był przezemnie testowany ale nie widzę sensu uczenia się składni jeśli wziąć pod uwagę opinię moich przedmówców , na kurs UML-a Grzegorzu zapisałem się aby poszerzyć co nieco swoje dotychczasowe dość wątłe pojęcie, o medelowaniu problemów zarzadzania powstawaniem głównie projektów programistycznych szczególnie gdy projekt miałby być tworzony przez grpe programistów a nie tak jak ja to robiłem w pojedynkę. Darmowe narzedzie którego używałem, kiedy było mi to potrzebne do przedstawienia zasad działania mojego programu było srodowisko ArgoUML pod Windą – nie jest to może rewelacja ale naprawdę można to używać bo ma wszystkie elementy dla stworzenia projektu. Jednej rzeczy teraz troche załuję ze nie znalazłem takich kursów jak Twój więcej i wcześniej czyli w poczatkowych latach moich studiów oraz że na uczelni, którą kończyłem nie był ten język nauczany w jednym czasie z algorytmami i strukturami danych bo uważam że bardzo się by przydało poznawać te zasady wcześniej niż konkretne języki programowania. Ucząc jednocześnie UML i algorytmiki potem programowania w dowolnym języku uczelnia od podstaw uczyła by menadżerów prgramistów a nie jedynie klepaczy kodu. C’est la vie jak mówią nad Loarą

 9. Tomek pisze:

  Wpis Ciekawy a strona yuml.me niesamowita na proste potrzeby dziękuje Grześku za informacje na ten temat.

  Z ciekawostek teraz strona yuml.me ma bete i diagramy się już nie rozjeżdżają i spokojnie rozrysowuje diagram napisany Marcina.

  Dar masz wiele racji szkoda że tak nie uczyli na studiach, brakuje tak wspaniałych prezentacji jakie tworzy Grzesiek i dziękujemy mu za to :D

 10. Jacek pisze:

  W sprawie najbardziej interesujących cech narzędzia, to mnie interesuje wymienność danych – czy można zacząć w jednym i kontynuant w drugim, czy istnieje standard wymiany danych – format pliku. Podobno istnieje?

 11. [...] (coś podobnego do js.bin, jsfiddle). Pojawiło się proste narzędzie do modelowania UML – http://scire.pl/2011/05/zarabiscie-proste-narzedzie-uml/. Nazywa się – http://yuml.me/diagram/scruffy/usecase/samples. Ale może dla [...]

 12. Tomasz pisze:

  Koncepcja kojarzy mi się z WiKipedią… Parsujemy ustaloną prostą skłdnię i uzyskujemy różne ciekawe efekty, łącznie z uml-like diagramami (z tego co pamiętam do MediaWiki jest dodatek, który potrafi to robić), diagramem ganta, wykresami itp.

  Pozdrawiam
  Tomasz

 13. Renata pisze:

  Polecam darmowy i przyjemny dla oka Violet UML Editor:
  http://alexdp.free.fr/violetumleditor/page.php?id=en:tour

  Pozdrawiam.

 14. Bartek pisze:

  Faktycznie bardzo fajne i lekki narzędzie :) Ciekawy jest wygląd poszczególnych elementów diagramów – taki odręczny zapis. Od publikacji wpisu sporo się zmieniło. Można powiedzieć że kiedyś Enterprise Architect miał wyłączność na UML`a i (niestety płatne) narzędzie firmy Sparxsystem sprawdzało się rewelacyjne i sprawdza nadal w małych jak i dużych projektach.
  Obecnie powstało wiele narzędzi które doskonale radzą sobie z UML. Są nawet narzędzia online. Ze swojej strony polecam serdecznie https://www.draw.io/.

Wpisz komentarz